Kütüphane Gönüllülüğü Eğitim Programı

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen okuma kültürünün yaygınlaştırılması ve kütüphane kullanma alışkanlığının geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında; üniversiteler, kamu kurum/kuruluşları ve STK’lar ile iş birliği yapılmaktadır.

Ayrıca Üniversitelerin özellikle “kütüphaneci” yetiştiren Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüz ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile 17-18 Ocak 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi “Bilgi Sizsiniz Öğrenci Topluluğu” koordinesi ile belirlenen Araştırma Görevlileri ve bölüm öğrencilerinin katılımıyla “Kütüphane Gönüllülüğü Eğitim Programı” düzenlenmiştir.

Halk kütüphanelerinde yenilikçi düşünce, gönüllülük çalışmaları, halk kütüphaneleri ve sosyal medya, Kütüphanedeyim Projesi, halk kütüphanelerinde bilgi okuryazarlığı, halk kütüphanelerinde mekânsal tasarım, çevrimiçi hizmetler ve Kütüphanem Cepte mobil uygulaması ile çocuk ve iletişim konularında eğitimler/tanıtımlar gerçekleştirilmiştir.

Program kapsamında; öğrencilerin halk kütüphanelerinde verilen hizmetler hakkında bilgilendirilmesi, konuya ilişkin farkındalıklarının ve motivasyonlarının artırılması ve kütüphanelere ilişkin yenilikçi hizmetlerin planlanması amaçlanmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir