GÖRÜŞLER | Asiye Kakırman YILDIZ – Kütüphanede Yaz Programı / Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

Asiye Kakırman Yıldız –
Her fırsatta “çocuk ve halk kütüphanelerinin fırsat eşitsizliğini ücretsiz giderebilme gücünü” yineleriz. Bunu hem derslerimizde anlatır hem de toplantılarda söyleriz.

Uluslararası bütün sahalarda konuşulan “tatilde öğrenme kaybı”ndan en çok etkilenenler maalesef yine fırsat eşitliğine sahip olmayan çocuklar..

Çocuklar okulda öğrendikleri bilgi ve becerilerin bir kısmını yaz tatilinde kaybederek bir sonraki sınıfa geçiyor ama bu kayıp her çocuk için geçerli değil. Bazı çocuklar okulda öğrendiğini yazın kaybederken başka bir grup çocuk okulda öğrendiğinin üstüne tatilde yeni bilgi ve beceriler ekliyor. Birinci grup yaz tatilinde öğrenme ortamı bulurken ikinci gruptaki çocuklar yaz tatilinde öğrenme fırsatı bulamıyor. Bu iki grup arasındaki fark okulun açık olduğu aylarda biraz kapanıyor ama yaz tatilinde giderek daha fazla açılıyor. Üniversite sınavına gelindiğinde bu iki grup arasındaki başarı farkı yaklaşık 1.5 yıllık bir öğrenmeye denk geliyor! Ciddi sonuçları olan bir farktan sözediyoruz (Selçuk Şirin, Hürriyet)

Çocuklar arasındaki bu fırsat eşitsizliğini ücretsiz giderebilen kurum çocuk ve halk kütüphaneleri… Çocuk ve halk kütüphanelerinin bu problemi çözmede, çocukların akranları arasında fırsat eşitliğine sahip olmasını sağlamada ana kurumlar olabileceği çok açık.

Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’nde bu yaz gerçekleştirilen ve dar gelirli aileler için adeta bir “yaz okulu” özelliğine sahip olan “Kütüphanedeyim” programı ülkemizde kütüphanecilik uygulamalarında güzel işlerin de yapıldığının bir ispatı…

Bu projeye emek veren, destekleyen, yürüten, yöneten bütün KYGM ve Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi yönetici ve çalışanlarına memleketimin çocukları adına teşekkür ediyorum..

Bu ve benzeri projelerin artarak yayılması dileğiyle..

#kutuphanedeyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir